Don Bosco: Čakám vás v raji

30.01.2024

Don Bosco. Čo o ňom povedať, čo ste ešte nepočuli? Čo povedať nové? Mňa zaujala jeho veta, ktorú povedal na smrteľmej posteli. "Povedzte mojim chlapcom, že ich všetkých čakám v raji." Chlapcom, to vieme, že ich mal rád. Ale Don Bosco to hovorí, všetkým nám. "Pán farár, pán diakon, Jozef, Štefan, Marta, farníci v Dlhej nad Oravou, čakám vás v raji." Fajn, ale aká vedie do neho cesta? Odpoveď môžeme hľadať v Evanjeliu, ktoré sa dnes číta v saleziánskych kostoloch.

Iste mi dáte za pravdu, že v dospelosti sami disponujeme tým, čo budeme a čo nebudeme robiť, v presvedčení, že nakoniec všetko patrí nám a závisí od nás. Nakoniec si však uvedomujeme, aké neopodstatnené je naše sebavedomie, pretože sa nám pred očami zrútil nejeden sen. Ježiš nám dnes v tomto Evanjeliu preto hovorí: "Pokiaľ sa neobrátite a nebudete ako deti, nevojdete do nebeského kráľovstva." Čo to znamená? Byť dieťaťom, keď mám 50, 60 rokov, alebo o niečo viac, či menej.

Aké sú deti? Deti sú bezmocné a nevedia, kam ísť, všetko musia dostať od ostatných. "Deti nám pripomínajú, že na úsvite života sme všetci úplne závislí na starostlivosti a dobrotivosti ostatných. Týmto obdobím prešiel aj Boží Syn. Viete prečo sú deti dôležité? Lebo sú sami o sebe pokladom pre ľudstvo, ako aj pre Cirkev, pretože nám neustále pripomínajú stav nevyhnutný pre vstup do Božieho kráľovstva: nespoliehať sa na seba, ale potrebovať pomoc, lásku a odpustenie.

Teda, čo nám Ježiš hovorí vetou "Pokiaľ sa neobrátite a nebudete ako deti, nevojdete do nebeského kráľovstva." Že, ak nie sme pokorní, ak neuznáme svoje slabosti a detskú závislosť od Nebeského Otca, budeme musieť čeliť následkom, ktoré môžu byť dokonca veľmi bolestivé. Ale my máme istotu, že Pán sa stará o každé svoje stvorenie a stará sa oň deň čo deň.

Prosme si dnes o milosť od svätého Jána Bosca, nech nám pomáha, aby sme sa vždy cítili ako malé, milované, strážené Božie deti. A tešme sa na stretnutie s ním a s Nebeským Otcom v raji.

Radovan Pavlík, diakon, salezián spolupracovník

foto internet