Môj pohľad a postrehy na konferenciu "Výzvy pre Spišskú diecézu"

Výzvy pre Spišskú diecézu alebo čo sa deje v Spišskej diecéze?

Včera (23. 1.) som dostal príležitosť zúčastniť sa zaujímavej udalosti, a to konferencie "Výzvy pre Spišskú diecézu". Konferencia sa uskutočnila v sídle diecézy na Kapitule. Nakoľko to bola moja prvá takáto skúsenosť, moje očakávania boli veľké. Prostredie seminára mi hneď navodilo spomienky na vojenskú školu, samozrejme s rozdielmi (takú dobrú stravu a kaplnku sme nemali). Zbytok pôsobil ako deja vu...

Program bol pripravený veľmi zaujímavo. Tešil som sa na stretnutie s novými ľuďmi a zaujímavými osobnosťami, o ktorých som doteraz iba počul alebo čítal.

Stretnutie moderoval p. Ziolkovský. Doc. Majda pozdravil všetkých prítomných. Následne spišský biskup Mons. Trstenský vysvetlil vo svojom príhovore jeho očakávania od konferencie a pomenoval najväčšie boľačky domácej cirkvi - klesajúci počet mladých ľudí, ktorí majú záujem o seminár, menej mladých v kostoloch a celkovo menší záujem ľudí o cirkev. Zdôraznil, že je dôležité aby sa kňazi viac stretávali s ľuďmi, aby spolu budovali mosty a tak spoločne budovali Božie kráľovstvo. Tento príhovor ma oslovil a veľmi zaujal..

Ako prvý prednášajúci vystúpil biskup Mons. Forgáč, ktorý podal svedectvo o synode synodality. Prednáška bola veľmi zaujímavá, odkryl pozadie rokovaní, ktoré prebiehali vo Vatikáne.

Nasledoval p. Taraj s oboznámením prítomných s fázou synody o synodalite, ktorá prebiehala na diecéznej úrovni.

P. Vitko sa pokúsil vysvetliť ako oživiť laikov – spiaceho obra... Táto otázka ale ostala otvorená a nezodpovedaná.

P. Majda vysvetlil ako na pastoráciu kňazov. Predniesol myšlienku ľudského prístupu, upozornil na potrebnú otvorenosť.

Nasledovala prednáška o výzvach pre katechézu v školstve, ktorú predniesol p. Pardeľ. Dozvedeli sme sa štatistické údaje o počte ľudí, veku katechétov a iné, nie moc pútavé (pre mňa) informácie.

Po obedňajšej prestávke pokračoval Mons. Tyrol s vysvetlením ako rozvíjať pastoráciu z pohľadu teológie. Najprv pripomenul históriu ako to bolo za čias komunizmu a porovnal to so súčasnosťou. Citoval kardinála Marca Ouelleta, ktorý v jednom z článkov na portáli communio.de vyhlásil, že " Éra kresťanstva skončila a začala nová éra v ktorej musia kresťania zmeniť postoj k prostrediu, v ktorom žijú, ak chcú odovzdávať kultúrne a duchovné dedičstvo ďalej. Následne povedal "Ak budeme žiť v Ježišovej láske, prežijeme. Veriaci musia vedieť, že ich má kňaz rád." Vo farnostiach musia fungovať pastoračné, hospodárske a charitatívne rady. Tak ako to funguje v našej farnosti 😊 .Apeloval na využívanie sily internetu v pastorácii.

P. Sivoň vysvetlil ako to je s pastoráciou rómskej menšiny resp. v niektorých oblastiach väčšiny.

Diecézny ekonóm p. Smižanský prítomným vysvetlil ekonomické fungovanie diecézy, odkiaľ diecéza získava zdroje na financovanie.

Na záver vystúpil Mons. Duda s príspevkom o riadení diecézy. Svoje vystúpenie rozdelil na okruhy a to správa majetkov, inštitucionálne záležitosti, personálne záležitosti. Celé vystúpenie bolo zaujímavé a svoje vystúpenie doplnil aj niektorými príkladmi z praxe, ktoré v plénu vyvolali zaujímavú polemiku. Mons. Duda sa boľavo dotkol (súdiac podľa reakcie niektorých zúčastnených) trestno-právnej zodpovednosti kňazov za svoje činy. Apeloval o potrebe informovať klérus o prebiehajúcich vyšetreniach. V pléne zaznel názor, že čo sa udeje v rodine má zostať v rodine. S týmto názorom ťažko nesúhlasím, nakoľko väčšina kléru vystupuje verejne a následne sa stávajú verejne činnými osobami. Je smutné, keď niekto zastáva tento názor. Prečo nositelia týchto názorov sa nevcítia do role obetí? Koľko osudov ovplyvní takýto počin? A ak cirkev (nielen diecéza) to zametie pod koberec čo z toho vznikne? Som veľmi vďačný, že biskup František zachoval rázne stanovisko a odsúdil takéto počínanie.

Celkový dojem by bol výborný, ale posledná diskusia mi pripomenula, prečo veľa ľudí zanevrelo na vieru v cirkev. Ale v biskupovi Františkovi vidím nádej, že tieto skostnatelé a spiatočnícke názory nemajú viac miesto v našej diecéze. V tomto prajem nášmu biskupovi veľa síl.

PS: Na tomto mieste už malo byť iba poďakovanie za prečítanie tohto príspevku, a chcel som si osviežiť pamäť pozretím videa z internetu. A tu zrazu, videa nikde niet... Prvá otázka čo sa mi vynorila v hlave, prečo??, začalo toto video niekomu vadiť? Odpoveď na túto otázku nechám už na budúcnosť, azda sa dozvieme dôvod zmiznutia videa i keď ráno bolo ešte dostupné. Preto pôvodný názov komentára som doplnil o otázku "Čo sa deje v Spišskej diecéze?"

PS2: Update 25. 01. na obed sa video znovu objavilo na internete.

Patrik Bobák, 24. 1. 2024