Streda 15.5.2024

15.05.2024

Dnes v stredu 15.5.2024 po rannej svätej omši v Dlhej nad Oravou - stretnutie vo farskej kaviarni. 

Samozrejme, debatovali sme o prednáške Marka Váchu v Dlhej nad Oravou (4.5.2024) a o jeho najnovšej knihe otázok pani Renaty Kalenskej a odpovediach Marka Váchu. Viacerí ju majú rozčítanú. Debatu zhrniem do niekoľkých bodov.

(1) Konštatovalo sa, že na prednáške bolo asi 2/3 z iných farností a 1/3 z našej farnosti. Iste, je to povzbudivé, ale asi treba popracovať viac aj v radoch našich farníkov. Nejde nám o kvantitu, ale kvalitu. Nie každý je nastavený na intelektuálny typ pastoračného prístupu.

(2) Ďalši povedali, že inak sa číta kniha autora, ak ho osobne zažijeme a spoznáme. Je to nejak osobnejšie a pútavejšie. Vlastne, prednášky vo farnosti robíme už tretí rok a má to aj tento zámer. Som rád, že táto poznámka prišla zo strany veriacich.

(3) Pre mňa ako kňaza je zaujímavé čítať ako Marek chápe vieru, ako o čo sa modlí, ako chodí na spoveď, ako pristupuje k ľuďom. Jeho katolícka viera je obohatená o jeho prírodovedecké poznatky, nielen poznatky teologické a etické. Každopádne, jeho erudícia je nastavená veľmi vysoko.

(4) Napokon jeden "bonbonik". Raz za ním bol niekto zo Slovenska. Chcel sa dať pokrstiť a na Slovensku ho kňaz vyhodil. Nie, nebol to jednoduchý prípad, ale vyhadzov nie je riešením. I keď viem, že neslobodno veci zovšeobecňovať, človeka to nepoteší. Zdá sa, že to nie je ojedinelý jav. 

Prajem pekný deň, priatelia.