Prečo nám vnucujú pohanské témy?

29.10.2023

Komentár k spoločenskému dianiu na Slovensku - 28.10.2023

Blíži sa katolícky sviatok Všetkých svätých (1.11.) a spomienka na všetkých zosnulých (2.11), tzv. dušičky. V tieto dni ľudia chodievajú na cintoríny, navštevujú hroby svojich blízkych a ozdobujú ich. Tak sa naše cintoríny menia na krásne jesenné záhrady ozdobené kvetinami a vysvietené svetlami sviečok. Niet pochybností, že sviatok i spomienka sa zrodili z kresťanskej viery a kresťanskej kultúry.

Lenže niekomu to vadí a prekáža. Približne od polovice októbra 2023 sa koná v Bratislave výstava mŕtvych tiel, čo chápeme ako zneuctenie dôstojnosti človeka. V médiách sa stále častejšie objavujú a pripomínajú pohanské zvyky z predkresťanských čias. Nie je to odvádzanie pozornosti od kresťanských zvykov a zavádzanie pohanských? Prečo nám to slovenská mediálna scéna práve v tomto čase "vnucuje"? Prečo práve ona chce udávať tón spoločenským dišputám? Prečo kresťania aj v tomto máme ťahať za kratší koniec? Z biskupov sa ozval azda iba arcibiskup Cyril Vasiľ, ale ak sa mýlim, opravte ma. Nenastal čas, aby nás bolo viac počuť aj vo verejnom priestore? Aby aj kresťania určovali témy debát a diskusii v slovenskom mediálnom priestore? Aj to súvisí s prednáškou Mgr. Michal Čop v Dlhej nad Oravou v sobotu 11.11.2023 o 10. hodine.

Vrátim sa k téme: zdôrazňovanie pohanskej kultúry a zvykov - podľa mňa - má jasný cieľ: zahmlievať, zatemňovať význam kresťanských koreňov. Proti takýmto trendom sa treba ohradiť.

Na fotke je stlp korunovania P. Márie Najsv. Trojicou v Dlhej nad Oravou keď na dedinu začala padať tmavá noc. To symbolicky vystihuje našu tému.